Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Karaaslan, Ladik’te Sıfır Atık Çalışmalarını İnceledi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan himayesinde yürüttüğü Sıfır Atık Projesi'nde pilot ilçe seçilen Ladik’te, Belediyemizin yapmış olduğu çalışmaları incelemek üzere şehrimizi ziyaret etti.

Belediye Başkanımız Nurhan Yapıcı Özel, Ladik Belediyesi’nde ağırladığı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan’a nazik ziyaretleri ve Ladik’e kazandırdığı yatırımlar için teşekkür ederek, belediye çalışmalarını anlattı. Ladik programına belediye toplantı salonunda AK Parti İlçe Teşkilatı ve mahalle başkanlarıyla bilgilendirme ve istişare toplantısı ile başlayan Milletvekili Çiğdem Karaaslan, ilçemize büyük istihdam sağlayan ve Ladik’in doğal kaynak suyunu tüm Türkiye’ye ulaştıran Akdağ Su Fabrikası’nı ziyaret edip, incelemelerde bulundu. Ladik’in doğallığını yansıtan Ambarköy Açık Hava Müzesi’ni ve Ladik Ambarköy Tarım Müzesi’ni de ziyaret eden Karaaslan, Belediyemiz Sıfır Atık Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu etkinliğe katılıp, Sıfır Atık standlarında yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. LAODİKEA Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi standını da ziyaret eden Karaaslan, yöresel ürünlerini inceleyip, Ambarköy köy fırınında Belediye Başkanımız Nurhan Yapıcı Özel ile Samsalı ekmek yaptılar.

Ladik'te, köylerde atıl vaziyette bulunan tarihi yapıların bir araya getirilmesiyle oluşturulan Ambarköy Açık Hava Müzesi'nde yaptığı açıklamada Karaaslan, eski ambarların değerlendirilmesinin mutluluk verici olduğunu söyledi. Ankara'nın Kızılcahamam ve Samsun'un Ladik ilçelerinin sıfır atık konusunda pilot bölge seçildiğini aktaran Karaaslan, şöyle devam etti: "Ladik'te bulunan Ambarköy Müzesi, aslında kırsal kesimlerde yok olmaya yüz tutmuş değerlerin açık hava müzesi haline getirilmesidir. Buradaki yapıların yaşı en az 150. Ambarlar, ahşap eski evler, ahşap cami, ahşap bir ilkokul buradaki müzede var. Yani köylerdeki değerler, yok olmak üzere olan ahşap yapılar burada bir araya getirilmiş. Geri dönüşüm ruhuna en uygun mekan anlamı da taşıyor burası…” dedi.

Sıfır Atık Projesi'nin Türkiye'de yayınlaşmasını istediklerine işaret eden Karaaslan, "Sıfır Atık Projesi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin öncülüğünde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından tüm Türkiye'de yaygınlaşmasını hedeflediğimiz son yılların en büyük çevre projesidir. Bir seferberlik halinde uygulanıyor. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının bu proje kapsamında sıfır atığa geçmesi bekleniyor ama projeye gençler ve çocuklar sahip çıkınca işin rengi değişiyor. Tam da Ladik ilçesinde bu olmuş, bu gerçekleşmiş." ifadelerini kullandı.

"Sıfır atıkta işin özü geri dönüşüm değil, önce azaltım var." diyen Karaaslan, şunları kaydetti: "Önce gerçekten buna ihtiyacı olup olmadığını soran tüketici anlayışı ile yaklaşmak, daha sonra kullandığını yeniden değerlendirmeye çalışmak, eğer hiçbir şekilde değerlendirilemiyorsa geri dönüşüm mekanizmasının içine dahil etmek lazım ama burada gençlerimiz yeniden dönüştürmüşler, mısır koçanlarından sepetler yapmışlar, eski tekstil malzemelerinden halılar örmeye başlamışlar. Hakikaten Ladik'te sıfır atık konusunda bir seferberlik var. İlçenin sokaklarında, pazarlarında sıfır atık kabul görmüş durumda. Aynı zamanda ekonomik boyutu da var. Dolayısıyla israfa karşıyız, israfın her zaman karşısında olacağız. Başta Ladik halkı olmak üzere emek veren, destek olan herkese, özellikle Sıfır Atık bilincini genç, çocuk herkese aşılayan Belediye Başkanımız Nurhan Yapıcı Özel’e, Ladik Beledimize ve Samsun Büyükşehir Belediyemize gönülden teşekkürler...” dedi.